AK Partili Yazıcı’dan Bahçeli’ye ‘TTB kapatılsın’ cevabı

DoktorEkrem Karakaya’nın vazifesi başında öldürülmesinin akabinde tabiplerin hareketleri sürüyor. MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, geçtiğimiz günlerde grev yapan hekimleri gaye alarak “Türk Tabipleri Birliği kapatılmalıdır” tabirlerini kullandı.

Bahçeli’nin kelamlarına AK Parti’nin üst kanadından cevap geldi. AK Parti Genel Lider Yardımcısı ve Rize Milletvekili Hayati Yazıcı, Rize’de gerçekleşen bayramlaşma programında Bahçeli’nin kelamlarına karşılık verdi. Yazıcı, “Demokratik ülkelerde, her vatandaşın; kanunlar çerçevesinde şov yapma ve protesto etme hakkı vardır.” dedi.

‘PROTESTO EDİLEBİLİR, ELEŞTİRİSİNİ ORTAYA KOYABİLİR’

DHA’da yer alan habere nazaran, Yazıcı şunları söyledi: “O alana girmem, deneyimli bir siyasetçiyim. Elbette demokratik ülkelerde, hukukun hâkim olduğu ülkelerde, hukuk kurallarının içerisinde olduğu ülkelerde her vatandaşın; kanunlar çerçevesinde şov yapma ve protesto etme hakkı vardır. Ancak bunun ölçülü olması lazım. Her hak, ölçülülük kriterine nazaran kullanılır. Bir doktor elbette ki yatakta olan hastasını bırakarak yahut ağır bakımdaki faaliyeti terk ederek bir protestoya giremez, girmemesi gerekir. Bana nazaran o mesleğin etik kuralları ile uyuşmaz. Bunları zorlayan, bunları yok sayan gerek ferdî gerekse örgütsel yapılar varsa bunlar yanlış yapıyor demektir. Ancak bunun ötesinde başta da tabir ettim; protesto edebilir, eleştirisini ortaya koyabilir. Bununla ilgili hizmetin yürümesini, bilhassa acil sıhhat hizmetinin yürümesini engelleyecek bir aksiyon, etüdün içerisinde olamaz. Bu, mesleğin özü ile uyuşmaz.”

‘HİÇBİR EKSİĞİMİZ YOK DİYECEK DURUMDA DEĞİLİZ’

Konya’da, kardiyoloji uzmanı hekim Ekrem Karakaya’nın öldürülmesi olayını lanetleyip, kınadıklarını belirten Yazıcı, “Her insan yaşama hakkına sahiptir. Hele hele doktorlarımızın mesleklerini icra etmeleri hasebiyle şiddete ve hayatlarıyla ödeyecekleri formda bir harekete maruz kalmaları kabul yahut tolere edilebilir bir tavır değil. Bunu hepimiz kınıyoruz. Olaya ben bu perspektifle bakıyorum. Haklar, özgürlükler, ölçülülük kriterine nazaran, ölçülülük hukukta çok değerli bir kavramdır. Hukuk, var olan problemleri giderici; devam ediyorsa, onları önleyici kuralları getirmek için vardır. Eksiğimiz olabilir yani her şeyi düzenledik, hiçbir eksik yok diyecek durumda değiliz. Eksiklikler varsa derlenip toparlanır. Şayet cezanın düşüklüğü, yaptırım prestijiyle bu aksiyonları özendiriyorsa bunun önü kapanır. Bu, hukuk devletinin gereğidir, hukuk devletini yönetenlerin de misyonudur diyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.