AK Parti’den CHP’nin NATO açıklamasına reaksiyon: Yakışıksız

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhuriyet Halk Partisi’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği hakkında yaptığı açıklamaya reaksiyon gösterdi.

“CHP ismine yapılan açıklamada, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği hakkında teröre takviye konusunu gündeme getirmesine “taktik bir hata” denmiş.” diyen Çelik, şöyle devam etti:

“KUSUR OLARAK GÖRÜLÜYOR”

“CHP ismine yapılan açıklamada, NATO üzere bir güvenlik örgütü içinde güvenliğimize ziyan veren ülkelerin bulunmasına karşı çıkmamız ve NATO’ya üyelik için teröre takviyesi kesmelerini istememiz, kusur olarak görülüyor.”

“TEMEL HAKKIMIZ”

Çelik, “Cumhuriyetimizi ve demokrasimizi korumak için teröre karşı kararlı durmak zorundayız. Bu bir ulusal egemenlik ve ulusal güvenlik kararlılığıdır. Milletlerarası güvenlik için birlikte çalıştığımız NATO’ya üye olmak isteyen ülkelerin teröre takviye vermemesini istemek temel hakkımızdır.” dedi.

“SON DERECE YAKIŞIKSIZDIR”

CHP ismine buna karşı çıkılmasının, Türkiye’yi her önüne gelene otomatik onay veren iradesiz bir ülke üzere gösterdiğini aktaran Çelik, “Bunun, 12 Eylül darbe idaresinin Yunanistan’la ilgili yaptığı yanlıştan farkı yoktur. Türkiye’nin tavrına dair CHP ismine yapılan değerlendirmede, ‘NATO ortaklarımızdan güçlü reaksiyonlar alınmasına şaşmamalı’ üzere bir tabir kullanılması ise son derece yakışıksızdır. Kendi ülkesine öteki ülkelerin gösterdiği haksız yansıyı olağan karşılayan bir zihniyettir bu.” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.