ADD’den İsmail Kahraman hakkında cürüm duyurusu

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Heyeti (YİK) Başkanvekili ve eski TBMM Lideri İsmail Kahraman, Rize’nin fethinin 561’inci yıldönümü merasiminde, “Şehirlerin kurtuluş yıldönümleri kutlanıyor. Katiyen karşıyım… İzmir’in kurtuluşu 9 Eylül, kim demiş? Ne münasebet. Cihan harbi bitti, müstevliler alacaklarının birkaç kat mislini aldı” tabirlerini kullanmıştı. İsmail Kahraman’ın açıklamasının akabinde Atatürkçü Niyet Derneği (ADD) harekete geçti. 

KAHRAMAN’A 3 SUÇLAMA YÖNELTİLDİ

ADD, İsmail Kahraman hakkında, “5816 sayılı Atatürk aleyhine işlenen kabahatler hakkında kanununa muhalefet”, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik yahut aşağılama” ve “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama” hatalarını işlediğini belirterek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulundu.

Cumhuriyet.com.tr’nin ulaştığı kabahat duyurusu dilekçesinde, “İsmail Kahraman tarafından yapılan açıklama ile hem Türk Milleti hem de milletin kurduğu meclis alenen aşağılanmış, Zafer Bayramı’nın 100. yıldönümünü coşkuyla kutlayan vatandaşlar kasıtlı formda kışkırtılmaya çalışılmıştır” denildi. Dilekçede, Kahraman hakkında soruşturma başlatılarak kamu davası açılması talep edildi.

“KAHRAMAN YARGILANSIN”

ADD Genel Lideri Hüsnü Bozkurt hususa ait Cumhuriyet.com.tr’ye konuştu. Savcılara ‘cumhuriyet savcısı’ denme münasebetini anımsatan Bozkurt,“Cumhuriyet savcılarının; laik cumhuriyeti müdafaasını, Türk ulusuna, Türk ordusuna, tarihe ve şehit ve gazilerimizin aziz anılarına hakaret eden bu şahıs hakkında kamu davası açmasını ve yargılanmasını bekliyoruz”  dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.