Abdullah Ağar: Türk askeri Rusların düştüğü yanlışa düşmez

TRT Haber’de Cengizhan Cevahiroğlu’nun sunduğu Birinci Sayfa programına katılan Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Vazifelisi Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar Perşembe günü yapılacak olan Ulusal Güvenlik Heyeti toplantısı sonrası mümkün bir harekat iddialarıyla  ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

TÜRKİYE’NİN KARŞISINDA ÇÖLÜN ALTINI TÜNEL AĞINA ÇEVİRİP TERÖR GAYRETİNE HAZIRLANMIŞ BİR ÖRGÜT VAR

Abdullah Ağar, bu mevzunun çok kıymetli olduğunu, Türkiye’nin karşısında sayıları 130 bini bulan ve çölün altını bir tünel ağına çeviren, buralardan da Türkiye’ye karşı konvansiyonel terör uğraşı yapmaya hazırlanmış bir örgüt olduğunu belirterek “Bununla ilgili tehdidin güncellenmesi ve tehdide karşı uğraş edebilecek yığınağın oluşturulması lazım. Bununla ilgili hazırlıkların faal bir biçimde hem alanda hem diplomaside hem de konjoktürde yapılması lazım” dedi. 

MÜMKÜN BİR HAREKAT İÇİN YALNIZCA ASLİ DEĞİL VEKİL ÖGELERİN DA HAZIRLANMASI GEREKİR

“Akıllı devlet hiçbir vakit ziyana uğrayabileceği ve astarı yüzünden değerliye gelebilecek uğraşa girmez.” diyen Ağar mümkün bir harekatla ilgili kelamlarını şöyle sürdürdü “Yığınağın oluşturulması, koşulların oluşturulması ve gerisinin tesirin ortaya konması gerekir. Bir harekatla ilgili yalnızca asli ögelerin değil vekil ögelerin da harekata hazırlanması ve gerekli planlamaların güncellenmesi gerekir. “ dedi.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ RUSYA’NIN UKRAYNA’DA DÜŞTÜĞÜ KUSURA DÜŞMEZ

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin harekata her an başlayabilme gücüne ait de değerlendirmelerde bulunan Ağar “Türk Silahlı Kuvvetleri her an harekat yapabilir. Fakat hamaset yüklü bir cümle ile Mehmetçiğe ziyan verecek bir hamleyi Türk Silahlı Kuvvetleri yapmaz. Temel karine zafere ulaşmak lakin hedef zafere en az zayiatla ulaşmaktır. Türk Silahlı Kuvvetleri bugün buyruğu aldığı vakit girer, lakin bunun üreteceği riskler var.Bunlar da hazırlık ateş boyutu, yıkım ve istikrarsızlaştırma boyutu var. Türk Silahlı Kuvvetleri Rusya’nın Ukrayna’da yaptığı yanılgıyı yapmaz. “ dedi ve karada ve havada yapılması gerekenleri sıraladı. 

YUNANİSTAN ABD’NİN 51. EYALETİ OLDU 

Türkiye’nin hiçbir vakit Yunanistan’ı tehdit etmediğini söyleyen Abdullah Ağar “Türkiye, Yunanistan’ı tehdit ediyor palavrası ile Miçotakis,Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Bölümünü ABD’nin insafına terk etti. Yunanistan’ı proksi devlete yahut ABD’nin 51. eyaletine dönüştürdü. Bu Yunanistan açısından çok vahimdir. Türkiye açısından ise Yunanistan ile ilgili işlerin bundan sonra ABD ile yürütülmesi manasına gelmektedir” dedi. Ağar, Yunanistan hükumetinin Atlantiğin dayanağını alarak Megali İdea peşinde koşmaya çalıştığını belirterek: Bunun geçmişte Türkiye karşı uygulanmasının çok ağır bedelleri var.Anadolu’yu işgale giriştiler, 140 bin Yunan gencinin cesedini geride bıraktılar. Kıbrıs’taki bedeli ağırdır.Bunun ezikliği ve bunun ortaya koyduğu ihtirasla Türkiye’ye düşmanlık yapıyor” dedi.

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.