ABD’deki ilkokul saldırganı, saldırıyı Facebook hesabında paylaşmış

ABD’nin Teksas eyaletinde dün Robb İlköğretim Okulu’na silahlı akın düzenleyen ve 19’u çocuk olmak üzere 21 kişiyi öldüren 18 yaşındaki Salvador Ramos’un, hücum öncesi toplumsal medya hesabından akına dair paylaşım yaptığı açıklandı.

Teksas Valisi Greg Abbott düzenlediği basın toplantısında, Ramos’un hücumdan yaklaşık 30 dakika evvel taarruza ilişkin Facebook hesabında paylaşım yaptığını söz ederek, birinci paylaşımında “Büyükannemi vuracağım” yazdığını belirtti.

Abbott, daha sonra ise Ramos’un “Büyükannemi vurdum” ve “Bir ilkokula ateş edeceğim” paylaşımı yaptığını belirtti.

Facebook’un çatı kuruluşu Meta’nın Sözcüsü Andy Stone, saldırgan tarafından yazılan bildirilerin “birebir özel metin bildirileri

SALDIRGAN 17 MART’TA YARI OTOMATİK BİR TÜFEK SATIN ALMIŞ

Ramos’un Uvalde Lisesi’nden terk olduğunu ve yetkililerin şu ana kadar bir kabahat geçmişine rastlamadıklarını söyleyen McCraw, saldırganın 66 yaşındaki büyükannesiyle birlikte yaşadığını belirtti.

Teksas Kamu Güvenliği Departmanı Müdürü Steven McCraw yaptığı açıklamada, Ramos’un 17 Mart’ta spor gereçleri satan mahallî bir mağazadan yarı otomatik bir tüfek akabinde 18 Mart’ta kelam konusu tüfek için 375 adet mermi satın aldığını aktararak, 20 Mart’ta ise yeniden tıpkı mağazadan öteki bir yarı otomatik tüfek daha satın aldığını belirtti.

RAMOS’UN BÜYÜKANNESİ HAYATTA FAKAT DURUMU KRİTİK

McCraw, Ramos’un ilkokul saldırısı öncesi silahla vurduğu 66 yaşındaki büyükannesinin hayatta olduğunu lakin sıhhat durumunun kritik olduğunu söz etti. McCraw, büyükannenin atağa uğramasının akabinde caddenin karşısındaki bir komşusuna koşarak yardım istediğini ve Ramos’u polise ihbar ettiğini aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.