3 Analist Uyardı: Altın Fiyatları, O Rakamlara Gidebilir! 

Altın fiyatları Cuma günü 1.800 dolarlık psikolojik eşiğin altına düştü. Bu arada Hindistan, girişleri engellemek için değerli metal üzerindeki ithalat vergisini artırdı. Bunun ve doların güçlenmesinin etkisiyle sarı metal, üst üste üçüncü haftalık kaybına ayarlandı.

Wang Tao: Altın fiyatları için 1.784 doların yolu açıldı

Spot altın, 16 Mayıs’tan bu yana en düşük seviyesi olan 1.791,30 doları gördü. Yazı sırasında %0,7 düşüşle 1.794,10 dolardan işlem görüyordu. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,6 düşüşle 1.796,10 dolara geriledi. Reuters’in teknik analisti Wang Tao, spot altının 1.801 dolardaki desteğin altına düşmesinin, 1.784 dolara düşmesine yol açabileceğini söylüyor.

Hindistan, altın üzerindeki temel ithalat vergisini artırdı

Bu arada dolar, son yirmi yılın zirvelerine doğru güçlenmeye devam ediyor. Bu da altını diğer para birimlerine sahip alıcılar için daha az çekici hale getiriyor. Hükümet Cuma günü yaptığı açıklamada, Hindistan’ın altın üzerindeki temel ithalat vergisini %7,5’ten %12,5’e yükselttiğini kaydetti. Çünkü dünyanın en büyük ikinci değerli metal tüketicisinin talebini frenlemeye ve ticaret açığını düşürmeye çalıştığını söyledi.

“Altın fiyatları bu yüzden düşük performans gösteriyor”

Sarı metal, bn büyük merkez bankalarının agresif para politikalarının ortasında kaldı. Bu yüzden 2021’in başından bu yana en kötü çeyreğini kaydetti. Külçe fiyatları, bu hafta yaklaşık %1,6 kaybetti. Bu arda, gösterge ABD 10 yıllık Hazine faizleri, 6 Haziran’dan bu yana en düşük seviyesine ulaştı.

SPI Asset Management yönetici ortağı Stephen Innes, önden yüklemeli Federal Rezerv faiz artışları ve güçlü bir ABD doları tarafından yönlendirilen sönük emtia süper döngüsünden bahsediyor. Analist, aşağı yönlü bir çekim yakalayan altının, bu yüzden düşük Hazine faizlerine rağmen düşük performans gösterdiğini söylüyor. Analist, ayrıca şu değerlendirmeyi yapıyor:

Yatırımcılar nakit ve serveti korumak için altını tercih ediyor. Bununla birlikte, resesyon vurduğunda ve merkez bankalarının gevşemeye ihtiyacı olduğunda beklenen bir toparlanma olmadan önce altın fiyatları daha fazla düşebilir.

“Altın, daha sıkı Fed nedeniyle bu çeyreği daha düşük kapatıyor”

Küresel merkez bankalarından gelen şahin bir ton, getirisiz varlığa yönelik çekiciliği azaltıyor. Bu ortamda altın fiyatları, Cuma günü düştü ve beş yılın en kötü çeyreğine yöneldi. Kitco Metals kıdemli analisti Jim Wyckoff, şu yorumu yapıyor:

Altın, daha sıkı Federal Rezerv politika önerileri nedeniyle bu çeyreği daha düşük kapatıyor. Ayrıca, durgunluk endişeleri emtialardaki talebi düşürmesi için iyi bir şans.

“Spekülatif satıcılar fiyatları aşağı çekmek için harekete geçti”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere ECB’nin Portekiz’deki yıllık konferansında dünyanın en büyük merkez bankası başkanları konuştu. Başkanlar, yüksek enflasyonu düşürmenin acı verici olacağını, hatta büyümeyi çökertebileceğini söylediler. Ancak hızlı fiyat artışının yerleşmesini önlemek için hızlı bir şekilde müdahale edilmesi gerektiğini de kaydettiler.

ABD verileri, kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin Nisan ayında aynı marjla yükseldikten sonra Mayıs ayında %6,3 arttığını gösterdi. Bunun ardından altın fiyatları kısa bir süreliğine yükseldi. Ancak altın, son birkaç seansta olduğu dar aralığa hızla geri döndü. Bu durumu Jim Wyckoff, şu şekilde yorumluyor:

Veriler, enflasyonun geçen aydan daha kötü olmadığını gösterdi. Bu yüzden başlangıçta traderlar, belki de Fed’in o kadar agresif olmayacağını düşündü. Bu da altına yardım etti. Ancak, piyasa hala düşüşte ve spekülatif satıcılar fiyatları aşağı çekmek için harekete geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.