11 aydır savaşıyorlar, istedikleri tek bir şey var

Türkiye’de 10 Mart’ta ilk corona virüsü vakasının görülmesinin ardından 27 Mart’ta Zonguldak’ta ilk ölüm gerçekleşti. Türkiye’de hızla yükselen vaka sayılarının ardından büyükşehirlerle birlikte ciddi vaka artışı ve ölüm sayılarına ulaşan Zonguldak’ta da kısıtlama tedbirleri uygulandı.

Büyükşehir olmadan kısıtlama tedbirlerinin uygulandığı tek il olan Zonguldak’ta vaka sayılarındaki artış zamanla kontrol altına alındı. İkinci dalga olarak bilinen Kasım ve Aralık ayında ise vaka sayıları Türkiye genelinde olduğu gibi kentte de artış gösterdi. Kentte görev alan sağlık çalışanları, ilk vakanın görüldüğü günden beri özveriyle çalışmasını sürdürdü.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde Kovid Yoğun Bakıma dönüştürülen yoğun bakımlarda da sağlık çalışanları büyük mücadele verdi. Birçok sağlık çalışanı Covid-19’a yakalandı. Bazı çalışanlar ise ikinci kez yakalansa da tedavilerinin ardından görevlerine geri döndü.

İSTEDİKLERİ TEK BİR ŞEY VAR

FOTO: DHA

Virüsün ikinci dalgasında yüzde 100 doluluk oranıyla çalışan hastanede bulunan C-3 Kovid Yoğun Bakım’da görevli sağlık çalışanları, geride bıraktıkları 11 ayı düşününce duygu dolu anlar yaşıyor. Bazı hastaların son anlarına, bazılarının da iyileşmesine tanık olan sağlık çalışanları o günlere bir daha geri dönmek istemiyor. Vakaların artış eğiliminde olduğu bugünlerde de boşalan yoğun bakım ünitelerinde görevlerinin başında olan sağlık çalışanları, halkı tedbirlere uymaya davet ediyor. Sağlık çalışanlarının ortak mesajı ise “Biz görevimizin başındayız ama halktan tek bir şey istiyoruz. Tedbirlere uyulması. Bu savaşı birlikte kazanacağız” oldu.

EN BÜYÜK KORKULARI HASTALIĞI YAKINLARINA BULAŞTIRMAK

Yoğun Bakım Sorumlu Hemşiresi Songül Demirok, salgının başladığı günden bu yana süreci en yakın takip eden sağlık çalışanlarından biri olduğunu söyledi. Zorlu geçen 11 aylık süreçte birçok sağlık çalışanın Covid-19’a yakalandığını ancak iyileşmelerinin ardından görevine geri döndüğünü anlatan Demirok, en büyük korkularının hastalığı yakınlarına bulaştırmak olduğunu ifade ederek, şöyle dedi:

“Burada herkesin ailesi, özel hayatı var. En çok da yakınlarına bulaştırma korkusu yaşanıyor. En büyük sıkıntımız Covid-19 tanısı alan hemşirelerin alandan uzak kalması. Hasta çocukları olanlar vardı. Onları bu hastalıktan korumak adına verilen mücadele vardı. Hem bireysel hem mesleki savaş vermek insanları yıprattı ama sağlık çalışanları ne kadar güç ve kuvvete sahip ki hiçbir zaman yılmadan, yıkılmadan bu kadar zorluğa rağmen yeri geldi annesini babasını, çocuğunu eşini geride bırakıp sağlık bekleyen insanlar için ellerinden gelen her şeyi yapan kişiler olarak mesleğimize devam ettik. Şu anda da aynı özveriyle her şeyi en iyi şekilde yapıyoruz. Onlar iyileştikçe biz de iyileşiyor, onlar mutlu olunca biz de oluyoruz. Ne mutlu bize sağlık çalışanıyız. Yoğun bakımlar her zaman göreve hazır olsun ama bu süreç alevlenmeden sönsün inşallah.”

FOTO: DHA

COVİD-19 GEÇİRMİŞ HEMŞİRELER ANLATTI

Yoğun bakım hemşiresi olarak görev yaptığı sırada Covid-19’a yakalanan Esin Demircan da yaşadığı zorlu süreci anlattı. Covid-19 tanısı aldıktan sonra hastalığı ne şekilde geçireceğini düşündüğünü ifade eden Demircan, “Acaba solunum sıkıntım olacak mı sorusu aklıma geldi. Yoğun bakımda yatan hastaların yüzde 80’ininde bu sorun oluyor. ‘Ben de bu süreci yaşayacak mıyım?’ sorusu akla geliyor. Her gün bu illeti yaşıyorsunuz. İnsanlar tedbirlere uysun. Kesinlikle maske takılmalı. Şu anda zaten mutasyona uğraşmış virüsle karşı karşıyayız. Bence de çift maske kullanırlarsa çok daha iyi olur” dedi.

İKİ KEZ COVİD-19’A YAKALANDI, YOĞUN BAKIMDAKİ GÖREVİNİ BIRAKMADI

Hemşire Çiğdem Bahadır da iki kez yakalandığı Covid-19’u yenmeyi başardı. Hastalığa ikinci kez yakalandığında daha zorlu bir süreç geçirdiğini ifade eden Bahadır, “İlkini daha düşük semptomlarla atlattım. İkincisi ise nöbetteyken keskin bir ateş, baş ağrısı ve öksürükle başladı. Testimde tekrar pozitif olduğumu öğrendim. İlkinden daha çok semptom gösterdi. Biraz ağır geçirdim. Bu hastalığın en kötü yanı rahatsızlığı tek geçiriyor olmanız. Sevdiklerinizden uzakta tek başınıza bir odada izolesiniz. Bu yıkıcı oluyor” diye konuştu. Virüsle savaşmayı devam ettiklerini aktaran Bahadır, şöyle dedi:

“Normalde çok duygusal bir insanım. Burada baktığımız her hasta bizim için kıymetli. Annemiz ve babamız gibi görüyoruz. Odadan çıkıp ağladığım oldu. İkinci pikte gençleri de gördük. Genci ve yaşlı hepsi çok değerli ama gerçekten yakınlarını görmek istiyorlar sürekli. Bir yalnızlık duygusu oluyor. Onlarla beraber biz de üzülüyoruz. Sonucunu bildiğimiz bir hastalık değil. Bu belirsizlik zaten insanları en çok yıkan oluyor. Şu an hasta sayılarımız azaldı. Aşılamada inşallah etkili olacak. İzolasyon ve tedbirleri uyguladığımızda aşılanmayla birlikte bu sayı daha da azalır umarım.” (DHA)

İlginizi Çekebilir'Sağlık çalışanları aşılanıyor' diyoruz ama...‘Sağlık çalışanları aşılanıyor’ diyoruz ama…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir