Türkiyenin Oscar adayı 7. Koğuştaki Mucize hakkında bilmeniz…

1.Film, Güney Kore yapımı bir filmden uyarlama

Paylaş

1.Film, Güney Kore yapımı bir filmden uyarlama

Güney Kore yapımı Miracle in Cell No 7 adlı filmden aynı adla uyarlanan 7.Koğuştaki Mucize için haksız yere suçlanan bir babayla, yalnız kalan küçük kızının buluşma hikayesi diyebiliriz kısaca.

2. Yönetmen Mehmet Ada Öztekin ile Aras Bulut İynemli'nin birlikte ikinci filmi

Paylaş

2. Yönetmen Mehmet Ada Öztekin ile Aras Bulut İynemli’nin birlikte ikinci filmi

Ünlü yönetmen Mehmet Ada Öztekin daha önce Aras Bulut ile Martıların Efendisi ve Mahmut İle Meryem adlı filmlerde de birlikte çalışmıştı. Öztekin, İynemli’yle çalışmaktan memnun kalmış olacak ki onunla tekrar aynı projede yer alıyor. Daha önce izleyicisiyle buluşturduğu pek çok başarılı filmle adından söz ettiren Öztekin, bu kez yine bir dram filmiyle karşımıza çıkıyor.

3. Filmin ismi bir kez değiştirildi

Paylaş

3. Filmin ismi bir kez değiştirildi

Başlangıçta ismi “Yedi Numaralı Hücredeki Mucize” olan film, sonradan 24 Haziran’da alınan bir kararla “7. Koğuştaki Mucize” adıyla izleyiciye sunulması yönünde bir değişikliğe gidildi.

4. Nerelerde çekildi?

Paylaş

4. Nerelerde çekildi?

Merakla beklenen 7. Koğuştaki Mucize’nin çekimlerinin bir kısmı Muğla’da yapıldı. Bir kısmı ise Beykoz Kundura’da özel olarak hazırlanan bir platoda çekildi.

5. Fragmanı bile rekor kırdı

Paylaş

5. Fragmanı bile rekor kırdı

6 Eylül’de fragmanı yayınlanan 7. Koğuştaki Mucize filmi, sadece 2 dakikalık videosuyla bile izleyenleri gözyaşlarına boğdu. Yayınlandığı gün fragmanı 4 milyon kez izlenerek rekor kırdı.

6. Türk sinema tarihinin en çok izlenen 8'inci filmi

Paylaş

6. Türk sinema tarihinin en çok izlenen 8’inci filmi

Süpervizörlüğünü Özge Efendioğlu’nun yaptığı, senaryosunu Kubilay Tat’ın yazdığı ve yönetmen koltuğunda ise Mehmet Ada Öztekin’in yer aldığı film, vizyonda kaldığı 15 haftada 5 milyon 316 bin 933 izleyiciyle Türk sinema tarihinin en çok izlenen 8. filmi oldu.

7. Bu ünvanı ilk kez aldı

Paylaş

7. Bu ünvanı ilk kez aldı

7. Koğuştaki Mucize, Ortadoğu’da Türkiye’yle aynı anda gösterimde olan ilk Türk filmi unvanını taşıyor.

8. Ronaldo’nun sevgilisinden 7. Koğuştaki Mucize tavsiyesi

Paylaş

8. Ronaldo’nun sevgilisinden 7. Koğuştaki Mucize tavsiyesi

Cristiano Ronaldo’nun sevgilisi Georgina Rodriguez, Ortadoğu’da Türkiye’yle aynı anda gösterimde olan ilk Türk filmi unvanını taşıyan 7. Koğuştaki Mucize hakkında “Güzel film, siz izlediniz mi?” notu düşmüştü.

9. Neymar çocuk gibi ağlamış

Paylaş

9. Neymar çocuk gibi ağlamış

Fransa’da karantinanın 15. gününde Netflix’te 7. Koğuştaki Mucize filmi en çok izlenen film oldu. Fransa’da koronavirüs salgınının ilk dalgasında sokağa çıkma kısıtlamaları devam ederken kulaktan kulağa tavsiyelerle yayılan film, tüm ülkede kendinden bahsettirir hale geldi.

10. Filmin konusu neydi?

Paylaş

10. Filmin konusu neydi?

7. Koğuştaki Mucize, 7 yaşındaki kızı ile aynı zeka yaşına sahip bir babanın adalet arayışını konu ediyor. 1983 yılında bir Ege kasabasında küçük bir kız ölür. Ölen küçük kız sıkıyönetim komutanının kızıdır ve onun ölümünün sorumlusu olarak babaannesi ile yaşayan ve 7 yaşında bir kızı olan Memo görülür. Memo, her ne kadar suçsuz olduğunu anlatsa da kimse ona inanmaz. İdam cezasına çarptırılan Memo’nun yakınları adaletin sağlanması için uğraşırken, Memo ve kızı Ova’nın tek istediği birbirlerine kavuşabilmektir. Memo, bir mucize gerçekleşip idam cezasından kurtulabilecek midir?

oscar ödülleri aras bulut iynemli türk sineması güney kore

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir