Eksi 50 derece soğuk ve karanlıkta canlarına kıyıyorlardı! Yönetim çareyi futbolda buldu

Eksi 50 derece soğuk ve karanlıkta canlarına kıyıyorlardı! Yönetim çareyi futbolda buldu

1
Kanada’nın Kuzey Kutbu’nda bulunan ve en geniş bölgelerinden biri olan Nunavut, bir süredir yüksek seyreden intihar oranlarıyla gündemde. Yönetimin yüksek intihar vakalarına bulduğu çözüm ise harika.
2
Koronaviürüs salgınının Kuzey Amerika’da görülmediği tek yer olan Nunavut’ta herkes futbol oynamaya yönlendiriliyor.

3
Nunavut, Kanada’nın dolayısıyla da dünyanın da en kuzeydeki yerleşim bölgelerinden biri olma özelliği taşıyor.
4
Kuzey Kutbu’na çok yakın bir bölgede bulunan Nunavut, yılın büyük bölümünü dondurucu soğuklara karşı mücadeleyle geçiriyor.
5
Hava sıcaklığının eksili dereceleri nadiren aştığı Nunavut’ta gündüzler bile dünyanın geri kalanından çok daha karanlık.

6
35 bin kişinin yaşadığı Nunavut, benzeri coğrafyalardaki yerleşimlere oranla oldukça kalabalık bir nüfusa ev sahipliği yapıyor. Şu ana kadar koronavirüs vakasının tespit edilmediği Nunavut, Kuzey Amerika’nın salgından etkilenmeyen tek yeri olarak dikkat çekiyor.

7
Ancak bu uzak bölge, son dönemde artış gösteren bir başka sorunla, intihar vakalarıyla gündemde. İklim ve coğrafi nedenlerinin olduğu öngörülen intihar vakalarının önüne geçmek için yerel yönetim harekete geçti.

8
15 Yaş Altı ve 18 Yaş Altı futbol takımlarının yanı sıra kadınlar için de futbol kulüplerinin kurulduğu Nunavut’ta sıkı bir turnuva programı oluşturuldu.
9
Organize edilen turnuvayla Kanada’nın diğer bölgelerinden insanların Nunavut’a gelişi kadar bölgedeki gençlerin de ülkenin diğer coğrafyalara maç yapmaya gitmesi sağlandı. Hava sıcaklığının ortalama -50 derece olduğu Nunavut’ta maçlar genellikle kapalı spor salonlarında oynanırken gençler de bu durumdan oldukça memnun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir