Çanlar Sapanca Gölü için çalıyor! Su seviyesi giderek azalıyor

Çanlar Sapanca Gölü için çalıyor! Su seviyesi giderek azalıyor

Paylaş

“Bulunduğumuz yer yüzdüğümüz yerdi”

Sakarya’nın içme suyu ihtiyacının yüzde 90’ını, Kocaeli’nin ise yüzde 15’ini karşılayan Sapanca Gölü, yetersiz yağışlar nedeniyle alarm vermeye başladı.

Göldeki su seviyesi 32,50’den 30,62’ye düştü. Sapanca Gölü kenarındaki su çekilmesinin net bir şekilde görüldüğünü belirten Sapanca Rüstempaşa Mahalle Muhtarı Nazım Özkılıç, “Şu an bulunduğumuz yer yüzdüğümüz bir yerdi. Çekilme olduğu için bu mümkün değil ama normale döndüğü zaman bu bölgede yüzebiliyoruz” dedi.

Kritik su sınırı

Paylaş

Kritik su sınırı

Sapanca Gölü’nün korunabilmesi için acil eylem planı hazırlanması gerektiğini belirten Sakarya Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Asude Ateş, DHA’ya şu açıklamaları yaptı:

Bilindiği üzere Sapanca Gölü çok önemli bir içme suyu kaynağımız. Normalde olması gereken kod 32,20 metre ve çalışmalar bu koda göre planlanıyor. Meteorolojik sebeplere bağlı olarak bazen bu kodlarda düşme meydana geliyor. Bundan 6 yıl önce çok ciddi bir kod farkı oluşmuştu.

Paylaş

Su seviyesi 29,20 seviyesine kadar düşmüştü. Yaptığımız meteorolojik çalışmalarda, yaklaşık 7 yılda bir bu bölgede kuraklık yaşandığını fark ettik. Bu yüzden 2021 yılında bir kuraklık bekliyoruz ama umarım yaşanmaz. Yapılan modelleme çalışmaları sonucunda 30 metrelik kodun kritik sınır olduğunu görüyoruz. Hatta göldeki asgari su seviyesini 29,70 olarak nitelendiriyoruz. Bugün alınan verilere göre kod seviyesi 30,62 seviyesinde.

Paylaş

“Gerekirse planlı kesinti yapılmalı”

Doç. Dr. Asude Ateş suyun kontrol altında tutulması gerektiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

Bu tarz sorunlar ile ilgili önlem planlarının geliştirilmesi gerekiyor. Sapanca Gölü´nün kendini yenileme kapasitesini aşmaması, su seviyesinin ise 30,50 metre kodunun altına düşmemesini istiyoruz. Kod 30´a geldiğinde ise alternatif su çekim yerlerinin kullanılması ve gerektiğinde planlı kesintilerin yapılması gibi acil durum eylem planının geliştirilmesi gerekiyor.

Paylaş

“Sadece insani amaçlı tüketim yapılmalı”

Kuraklık ile ilgili sıkıntılar yaşanırsa, yaz mevsimine geldiğimizde 1,5 metreye kadar azalmalar bekleniyor. Şu an yapılması gereken iyi bir şekilde kontrol altında tutulup, bundan sonraki süreçte sıkıntı yaşamamak adına eylem planlarının harekete geçirilmesini tavsiye ediyorum. 30 metre kodundan sonra sadece insani amaçlı tüketilmesi ana planımızda olmalıdır.

Sapanca Gölü nasıl oluştu?

Paylaş

Sapanca Gölü nasıl oluştu?

Sapanca havzasında geçmiş yüzyıllarda yer kabuğu hareketleri sonucunda oluşan çanak ve fay kırıkları sonucunda yer altı kaynak sularının birikmesi sonucu oluştu.

Gölün ortalama derinliği 30 metredir. En derin noktası 61 metre. Gölün yüzey alanı yaklaşık 48 km², hacmi de 1.300 hm³’tür. Gölün uzunluğu Doğu-Batı olarak 16 km, Kuzey-Güney olarak 5 kilometredir.

Tektonik göl

Paylaş

Tektonik göl

Tektonik bir tatlı su gölüdür. Göl çevresinde 80 kuş türü bulunuyor.

On binlerce kuş türünün konaklama noktası.

Gölde yaşayan sazan, yayın ve turnabalığı balıkçılık yapılmasını sağlıyor.

Gölde her yıl ulusal ve uluslararası sörf, yelken ve kürek yarışları yapılıyor.

Göl turizm açısından da ilgi görüyor. Göl çevresinde lüks otel ve villalar bulunuyor.

İlgili Haber
Önlem alınmazsa gelecek yıl kıtlık yaşanabilir
Önlem alınmazsa gelecek yıl kıtlık yaşanabilir

su kıtlığı su kesintisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir